Genel

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik bakım, sürücülerin ve araçta bulunan diğer yolcuların güvenliği için çok önemlidir. Yani güvenli sürüş için altın kural niteliğindedir diyebiliriz. Periyodik bakım;

 • Belli bir süre kullanıldığında doğal olarak eskiyen,
 • Eski işlevini doğru şekilde yerine getirmeyen araç parçalarının kontrol edilmesi,
 • Eğer gerekiyorsa o parçaların yenilenmesini ve
 • Aracın genel ayar ve kontrollerinin yapılması işlemine denir.

Ayrıca periyodik bakımın, araçların marka ve modellerine göre belli başlı bazı kilometrelerde yapılması gerekmektedir.

Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

Periyodik bakım aracınızda bulunan bazı önemli yedek parçaların kontrol edilmesi ve başınıza gelebilecek olası problemlerin önlenmesi adına yapılması gereken bir işlemdir. Yani herhangi bir bakım durumunda aşağıda bulunan bütün parçalar elden geçmeli ve kontrol edilmelidir.

Motor Yağı

Motorda bulunan mekanik parçaların sürtünerek aşınmasını engelleyen motor yağı, bakımlar sırasında mutlaka değiştirilmelidir.

Yağ Filtresi

Motor yağının, motorun kullanımında devir daim yapması ve çıkışı çok önemlidir. Bu nedenle yağ çıkışında yer alan motor yağı filtresi de kontrol edilerek değiştirilir.

Hava Filtresi

Yanma odasına giren havanın, filtre edildiği hava filtresi mutlaka bakımlarda kontrol edilmeli ve yenilenmelidir.

Polen Filtresi

Klima ve havalandırma sisteminin doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan polen filtresi de bakımı yapılan parçalardan biridir.

Yakıt Filtresi

Yakıtın içinde bulunan istenmeyen maddeleri filtreleyen yakıt filtresi de periyodik bakımlar sırasında mutlaka değiştirilmesi gerekir. Bu durum aracınıza en pahalı yakıtı alsanız bile aynıdır. Maalesef her yakıtta bazı istenmeyen maddeler bulunmaktadır.

Lastikler

Lastikler güvenli ve sağlıklı sürüş için çok önemlidir. Bu nedenle sorunlu ya da sorun çıkarabilecek tüm lastiklerin bakım sırasında değiştirilmesi gerekmektedir.

Akü

Uzmanlar tarafından aküde bulunan bağlantı kabloları, elektrolit seviyeleri, voltajı ve kutup başı temizliği mutlaka ayarlanır.

Ateşleme Bujisi

Aracın doğru ve düzgün çalışması için ateşleme bujileri de bakım esnasında kontrol edilmesi gereken parçalar arasındadır.

Fren Sistemi

Balatalar, fren merkezi, hidroliği, fren bağlantı hortumları gibi unsurlarda bir araçtaki en önemli parçalardandır. Bu sebeple periyodik bakımda mutlaka kontrolü de yapılmalıdır.

Far ve Aydınlatma

Gece sürüşü için önemli faktör olan farların da doğru ve sağlıklı çalışıp çalışmadığı bakımlar esnasında uzmanlar tarafından kontrol edilir.

Egzoz Sistemi

Egzoz sistemi bağlantı hattında bir paslanma ya da kaçağın olmaması önem arz etmektedir. Bu sebeple egzoz sistemi de kontrol edilmesi gereken parçalar içinde yer alır.

Son olarak; Süspansiyon Sistemi

Aşınan ya da sağlıklı çalışamayan amortisör, rot başı ve rotillerin değiştirilmesi de periyodik bakımı kapsamaktadır.

Peki, Periyodik Bakım Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Araçların bakımlarının üretici firmaların belirlediği zamanlarda yapılması gerekmektedir. Bu süre genellikle 1 yıl ya da 10.000/15.000 km, 20.000/30.000 km ve 30.000/45.000km gibi km bazlıdır. Bu periyotlarda araçların parçaları, mekanikleri ve filtreleri kontrol edilmesi gerekir.

Fakat araçların günlük, haftalık ve aylık bakımları da bulunmaktadır. Bunlar;

Günlük, yani sürünün aracı çalıştırmadan önce yapması gerekenler;

 • Lastiklerin (hava),
 • İkaz lambalarının,
 • Aynaların,
 • Farların ve diğer elektrikli aksamlarının kontrolüdür.

Haftalık;

 • Motor yağı,
 • Hidrolik yağı ve
 • Radyatör, silecek suyu vb. sıvıların kontrolüdür.

Ayrıca aylık olarak ise;

 • Emniyet kemeri,
 • Silecek,
 • Akünün kontrolü şeklinde sıralanmaktadır.

Periyodik Araç Bakım Fiyatları Nelerdir?

Periyodik bakım fiyatları aracınızın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bakım sırasında değiştirilecek parçaların da bakım fiyatını değiştirmesi muhtemeldir. Bu sebeple bu konuda alanında uzman firmalardan destek ve fiyat istenmesi en doğru olacaktır.

Son olarak Opel Astra H aracınızla ilgili herhangi bir sorunuz olursa Facebook Grubumuza sizleri de bekliyoruz.